Eczanelerde miadı geçen ilaçların “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” hükümlerine göre, tehlikeli atık bertaraf etme lisansına sahip firmalar tarafından bertaraf edilmesi için Odamız tarafından çalışma başlatıldığı duyurulmuştu.

İZEYDAŞ firması ile anlaşılmış olup Eczanelerimizin imha işlemi Odamız tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır.

Eczacılarımızın yapacağı işlemler sırasıyla şu şekildedir.

· Eczacılarımız, miadı geçmiş ilaçlarını kullandıkları stok programı yoluyla İTS(İlaç Takip Sistemi)’ye bildirmeleri gerekmektedir.

· Eczaneler miadı geçmiş ilaçlarını (Yeşil-Kırmızı reçeteye tabi olanlar hariç) bilgisayarda hazırlanmış bir listeyle Odamıza kapalı koli içinde teslim edecektirler.

· İki nüsha halinde Eczane tarafından kaşelenmiş olan listeye Odada teslim kaşesi vurulacak, bir nüshası Eczacıya geri verilecektir.

· İlaçların içinde sitotoksik veya sitogenetik ilaçlar varsa ayrı kolide teslim edilecektir.

· İlaçlar 15 Kasım 2017 Çarşamba günü bir araçla İZEYDAŞ’a götürüleceğinden ilaçların 13 Kasım 2017 Pazartesi mesai bitimine kadar Odamıza teslim işleminin yapılması gerekmektedir.

· Kırmızı-Yeşil Reçete ilaçların imha işleminin ilgili yasaya göre Sağlık Müdürlüğü’ nde görevli Eczacı denetiminde olması gerektiğinden bu ilaçlar Odaca teslim alınmayacaktır. Bu ilaçların imhası için önümüzdeki süreçte tekrar bilgilendirme yapılacaktır.

· Odamızca yapılan imha işlemi sadece miadı geçen ilaçların ilgili yönetmeliğe uygun imhasını kapsamaktadır. Eczacılarımız  Maliyeye bildirim yapıp Giderden düşerek bu işlemi yapmak isterlerse kendi imha işlemini Odadan bağımsız yapabilirler.